Choď na obsah Choď na menu
 


TASR | 7. decembra 2010  16:09
Rezidenčný trh s bytmi a rodinnými domami sa podľa predpokladov na Slovensku v roku 2010 ustálil. Uviedol to v utorok v Košiciach počas diskusného stretnutia časopisu Stavebné fórum s názvom Stavebno-investičné a realitné ambície 20102011 generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Martin Lazík.

Ten prepad cien sa zastavil, niekoľko mesiacov za sebou sú stabilné a to bolo signálom pre kupujúcich, začali sa realizovať obchody. Vidíme to aj na počte schválených hypotekárnych úverov. Aj bankový sektor pocítil toto upokojenie na realitnom trhu, uviedol generálny sekretár NARKS, podľa ktorého oživenie ešte zďaleka nedosahuje úroveň spred hospodárskej krízy v roku 2007.

Bude veľmi dobré, ak bude trvať to stagnačné obdobie čo najdlhšie, čo sa týka cien, aby sa ten realitný trh pozviechal, skonštatoval Lazík, ktorý hovoril iba o čiastočnom optimizme na Slovensku pre rok 2011 vzhľadom na veľké neznáme v globálnom meradle. Lazík dnes v Košiciach zopakoval aj stanovisko NARKS, ktoré volá po presných legislatívnych pravidlách a podmienkach pre realitný trh.

Samotné mesto Košice je podľa generálneho sekretára NARKS bránou do Európy smerom na ruský a ukrajinský trh. Je to teraz na odhade developerov a tých firiem, aby spoznali konkrétnu klímu v danom meste, aby nepostavili veľa alebo málo, dodal Lazík. Košice majú do budúcnosti veľký potenciál v oblasti výstavby administratívnych komplexov. Skonštatoval to Rastislav Badalík, zástupca nemecko-rakúskej spoločnosti Bischoff et Compagnons, ktorá v Košiciach plánuje postaviť nízkoenergetický komplex EcoPoint Office Center. Podľa Badalíka má mesto Košice ako región podľa niektorých prieskumov veľký predpoklad vysokého nárastu hrubého domáceho produktu.